O ISS – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

International_Space_Station_iss

Opis:

Wysokość orbity: 408 km
Prędkość stacji kosmicznej iss na orbicie: 7,66 km/s
Maksymalna prędkość: 27 600 km/h
Wprowadzenie na orbitę: 20 listopada 1998
Masa: 417 289 kg
Koszty: 150 miliardów USD

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (skrót ang. ISS od nazwy International Space Station) jest pierwszą na świecie stacją, w której powstaniu wzięło udział wiele krajów, głównie jednak Amerykanie i Rosjanie. Na chwilę obecną stacja zbudowana jest z 11 modułów, ale docelowo ma składać się z 16. Od 2009 roku na stacji stale przebywa i prowadzi badania 6 astronautów.  Przez pierwsze 9 lat jej funkcjonowania (od 2000 r.) było na niej miejsce tylko dla trzech osób. W miarę powiększania się tego kosmicznego laboratorium, przybywania kolejnych modułów, powiększył się obszar dla zamieszkania w nim większej liczby osób.  Początki Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sięgają roku 1998. Wówczas wyniesione zostały na orbitę Ziemi i zespolone ze sobą pierwsze moduły ISS. Dwa lata później pojawiała się na niej pierwsza międzynarodowa trzyosobowa załoga.  

ISS czerpie energię z baterii słonecznych. Jest na tyle jasna, że można ją zobaczyć z Ziemi jako świetlny obiekt poruszający się po orbicie z dużą jasnością dochodzącą do -5,7 magnitudo.

W pierwszym okresie funkcjonowania stacji (do 2011 r.) transportowaniem materiałów i astronautów zajmowały się zarówno amerykańskie, jak i rosyjskie wahadłowce. Od 9 lat wynoszeniem na stację niezbędnych materiałów i ludzi zajmują się wyłącznie rosyjskie rakiety typu Sojuz. Praca amerykańskich wahadłowców była również wstrzymana w latach 2003-2005 po katastrofie Columbii. 

Istotne informacje na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Znajduje się ona na wysokości 408 km nad naszymi głowami i jest widoczna, można ją zobaczyć gołym okiem. Jej prędkość względem Ziemi wynosi 7,66 km/s, a maksymalna prędkość ponad 27 tys.km/h, czyli jest kilkadziesiąt razy szybsza niż samolot i odrzutowiec. Okrąża naszą planetę w 90 min. Masa stacji wynosi 417 289 kg, czyli ponad 400 ton. Jej wielkość dla zobrazowania można porównać do amerykańskiego boiska futbolowego (109 na 48 metrów). Koszt zbudowania tej stacji wyniósł 150 miliardów dolarów amerykańskich.

ISS wymiary: NASA kiedyś porównała wielkość stacji do boiska do futbolu amerykańskiego aby zobrazować wielkość ISS. (Wielkość boiska 109 metrów na 48 metrów.)
 
Aktualna załoga ISS:
  • Christina Koch
  • Alexander Skvortsov
  • Luca Parmitano
  • Andrew Morgan
  • Oleg Skripochka
  • Jessica Meir