Nasłuch ISS

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest sprzęt krótkofalarski, który używany jest między innymi na potrzeby łączności w programie ARISS. Dodatkowo od czasu do czasu astronauci są dostępni na paśmie 2 metrów i osoby posiadające licencję krótkofalarską mogą z nimi przeprowadzić krótką łączność. Stacja ISS posiada własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR oraz niemiecki DL0ISS.

Jak odebrać transmisję z ISS?
Wbrew pozorom nie jet to takie trudne, potrzebujemy tylko radio krótkofalarskie działające w paśmie 2 metrów (częstotliwość 145.800 MHz), znać datę i godzinę zaplanowanej łączności w programie ARISS.
Jeśli chcemy tylko słuchać to nie potrzebujemy licencji krótkofalarskiej wystarczy samo radio z ustawioną odpowiednią częstotliwością. 

Program ARISS:
ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) – organizacja ARISS ma na celu umożliwienie kontaktu radiowego krótkofalowcom i szkołom z całego świata z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży do kształcenia się w kierunkach ścisłych.

W dużym skrócie wygląda to tak że wcześniej ustalana jest data i godzina łączności. W dniu zaplanowanej transmisji krótkofalowcy instalują radiostację i cały potrzeby sprzęt w szkole. W momencie kiedy zostanie nawiązana łączność z ISS dzieci mogą zadawać pytania astronautom przebywającym na stacji. Transmisja taka trwa około 10 minut, dzieci mają przygotowane pytania i po kolei podchodzą do mikrofonu.

Jak możemy usłyszeć taką transmisję w naszym radiu?
W kalendarzu (na dole strony) sprawdzamy kiedy planowana jest łączność i o której godzinie,
chwilę przed włączamy radio np. Baofeng uv-5r na częstotliwość 145.800 MHz i czekamy aż usłyszymy astronautę. Ważne jest aby transmisja była z jakąś szkołą znajdującą się w naszym przypadku w Europie wtedy stacja będzie przelatywała nad nami. Z racji tego że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna leci bardzo wysoko to daje jej bardzo duży zasięg radiostacji. Ważne jest również żeby wyjść z budynku i odbierać transmisję na dworze w miarę jak najwyższym miejscu z jak najmniejszą ilością budynków wokół.

Jakie radio do odbioru Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS?
Ja już od kilku lat używam taniego radia Baofeng uv-5r, do niego dokupiłem antenę trochę większą niż dają w zestawie i jestem bardzo zadowolony. Radio daje możliwość słuchania też innych ciekawych częstotliwości jak PKP, częstotliwości morskie – rozmowy statków z portami i innymi statkami, helikoptery LPR, kanały PMR, różne służby, satelity meteorologiczne i wiele więcej ale o tym może kiedy indziej.
Muszę zaznaczyć że radio jest tanie (około 100 zł) i wygląda jak zabawka ale nią nie jest i musimy używać go odpowiedzialnie tzn słuchać możemy wszystkiego legalnie ale jeśli chcemy nadawać to musimy posiadać odpowiednie licencje.

Gdzie można kupić radio Baofeng uv-5r?
Aliexpres:
Radiostacja Baofeng uv-5r
Antena Nagoya-771, która zwiększa zasięg radia

Poniżej na filmie możemy zobaczyć jak wygląda odbiór transmisji z ISS

Co można jeszcze odebrać radiem Baofeng uv-5r z Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej?
SSTV (uzupełnię później)

Nadawanie do stacji ISS aby nawiązać łączność z astronautami:
Jeśli nie posiadamy licencji krótkofalarskiej to nie możemy próbować nawiązywać łączności ze stacją. Osobom bez licencji zostaje tylko słuchanie i odbieranie sygnałów. 73

Kalendarz aktywności radiowej ISS:

Najczęściej używane amatorskie częstotliwości radiowe Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS:

Mode V APRS (Worldwide APRS Digipeater)
Uplink 145.8250 MHz FM 1200 BPS
Downlink 145.8250 MHz FM 1200 BPS

Mode U APRS (Worldwide APRS Digipeater)
Uplink 437.5500 MHz FM 1200 BPS
Downlink 437.5500 MHz FM 1200 BPS

Mode V/V Crew Contact (Regions 2 & 3)
Uplink 144.4900 MHz FM
Downlink 145.8000 MHz FM

Mode V/V Crew Contact (Region 1)
Uplink 145.2000 MHz FM
Downlink 145.8000 MHz FM

Mode U/V (B) FM Voice Repeater (Worldwide)
Uplink 437.8000 MHz FM
Downlink 145.8000 MHz FM

Mode V SSTV Imaging
Downlink 145.8000 MHz FM